Tex-Czech den první

Když na začátku února GeoBublina na našem fóru navrhla, že by bylo dobré udělat výpravu za touto krabičkou, doufal jsem, že se navrhne termín, který mi bude vyhovovat. První nástřel 5.3. vypadal slibně a už se začalo polemizovat, zda to pojmout jako jednodenní či víkendovou akci. Většina se přikláněla k víkendové akci, takže jsme hned začali spekulovat, co všechno bychom mohli dát a sdělovat si navzájem svá přání. Já jsem ze začátku nechtěl moc organizovat a zaujmout mou oblíbenou pozici řidiče, který dostane vše naservírované, ale jeden skromný požadavek jsem přeci jen měl a to Štramberské uši. Nakonec jsem se svou troškou do mlýna přispěl i více. Nejdříve jsem udělal menší průzkum možností ubytování a udělal velmi hrubý plán. Ubytování nakonec vyšlo to, co jsem navrhoval a pro inspiraci dávám odkaz – http://www.selskydum.eu

Zároveň jsem měl i jeden návrh týkající se GC a to odlovit cestou co nejvíce okresů v jeden den, což jsem nakonec rozšířil i o odlov dvou sousedních států (SK a PL), když už budeme na tom trojmezí. Ufemezumik vyslovila přání odlovit 5 typů keší v moravskoslezském kraji, snorchl s ipsylonkou navrhli dát nejvýchodnější bod ČR a trojmezí, když se přihlásila s účastí Slanecek, doplnil jsem požadavek na odlov keše ve Zlínském kraji, aby si mohla dovybarvit poslední chybějící kraj a hodilo se to ze stejného důvodu i ufemezumikovi a dalším. Bublina chtěla keš Dalnice D1: tam a zpet, kterou jsem vyluštil metodou BF a upozornil jsem, že je již dávno v archivu.

Jako další věc na wishlist přidala ufemezumik Vystup na Mount Everest – Challenge Cache a mohli jsme se vrhnout na plánování. Bohužel nikdo moc nestíhal i já jsem bohužel neměl volněji a  navíc se ukázalo, že to nebude až taková sranda, jelikož na D1 není tolik drive in keší, kolik bych předpokládal. Ale dal jsem se do toho s Vervou a pomocí 4 map jsem dal na sobotu dohromady velmi ambiciózní plán:

První den dát 3 ze 6 cílů a to konkrétně: 20 okresů v ČR najednou, 7 krajů ČR včetně Zlínského, 3 státy (ČR, SK, PL).

Přidaly se ještě nějaké návrhy, neděli jsme nechali dost otevřenou. No a jedno velmi zbožné přání – vyrazit v 7h. To bylo záhy zamítnuto a odjezd byl posunut na 8h ráno. Ti, co nás znají, tuší, že jsme v 8:00 nevyrazili.

Tolik k plánování, pojďme k samotnému výletu a odlovům.

Já už vyrážel pro svou posádku s 5 minutovým zpožděním a na prvním sběrném bodě čekal raddino a měla tam být i GeoBublina, ale ta byla v době kdy jsem ji volal ještě v posteli a tak jsem ji jel vyzvednout ke vchodu. Když GeoBublina dorazila, vrátil jsem se pro raddina a pod dohledem ownera jsem si odlovil jeho keš Veneta. Tím jsem měl splněný okres Praha a mohli jsme se vydat pro ufemezumika. Už v té době i rezerva 10-15 minut, kterou jsem v ranním vyzvedávání udělal, byla pryč. Jelikož domácí úkol (odlovit si před cestou okres Praha) splnila jen ufemezumik, která si cestou domů těsně po půlnoci udělala zářez, zastavili jsme se ještě pro keš Kojenecký ústav Sulická, kde jsme byli v 8:10. To už jsme měli být 10 minut u Slanecka, ale jelikož jsme ji volali s předstihem, věděli jsme, že máme čas. Domluvili jsme se na 8:30 a dokonce to Slanecek chtěla vzdát, ale my jsme ji nenechali a počkali jsme si na ni. Po zastávce pro kafe a svačinu jsme se konečně vydali v plné sestavě na cestu. Druhá posádka ve složení mira_d, bumbik a jayspolek se zatím vydali na lov bez nás. Další keš naší posádky byla v okrese Praha-Západ a to Pruhonice zamek / castle, kdy jsme se i krátce prošli, což bylo moc fajn. V 9:35 jsme logovali keš velikosti large a to Strelnice Cestlice a tím jsme mohli odškrtnout i okres Praha-Východ. Cesta k ní byla lehce blátivá a já pobavil kolegy mým hopsáním ve stylu postřeleného jelena. Měli jsme hodinové zpoždění a tak jsme se moc dlouho nezdržovali a vyrazili k další keši a to konkrétně k HOPSASTRASSE (D1) 44 km (U BLANICE), kde jsme měli domluvený sraz s druhou posádkou + předání raddina. Odškrtli jsme si tak okres Benešov, odlovili jsme si i blízkou Earthku Grafitova stola / Graphite Tunnel a Ufemezumik se s námi podělila o muffiny, skoro všichni jsme si odskočili a po krátkém pokecu jsme vyrazili dále. To už bylo asi 10:15 a zpoždění se zvětšovalo.

Dalším okresem byla Kutná Hora, protože se nám nechtělo zajíždět až na Čertovu brázdu pro okres Kolín. V okrese Kutná Hora jsem vybral keš  „Vlasimska ulice“: Cache H – Zruc n. Sazavou, její odlov nám nečinil žádný problém. Jen to parkování úplně nevyšlo. Z parkoviště se vyklubal velký chodník, ale snad to nikomu na tu chvíli nevadilo, žádný chodec tam nešel. Jelikož nás cesta zpět k dálnici vedla přes Želivskou přehradu, snažil jsem se nenápadně zrychlit, aby si Slanecek nestihla všimnout a vytáhnout foťák, což mi zhatila druhá posádka, která se zastavila pro keš Vyhled na zatopene udoli. Tak jsem se otočil, Slanecek radostně vyběhla s foťákem v ruce a my ostatní jsme se spíše než kochání věnovali odlovu. Opustili jsme Středočeský kraj a vrhli se již do třetího kraje v tento den, tentokrát to byl kraj Vysočina a prvním okresek byl Pelhřimov. Každý správný fanda českých filmů ví, že v Pelhřimově není krematorium, ale jako kačeři víme, že i tam jsou kešky. V tomto okrese jsme si nemohli nechat ujít large keš Park Hotel TB&GC, kde se z GeoBubliny stal málem Žižka díky jedné větvičce a blízkou tradičku Krizovy kamen u Vystrkova. V těchto končinách jsme ale zastavili hlavně kvůli archivce Dalnice D1: tam a zpet, kterou si přála Bublina a kterou jsme úspěšně vybrutili. A také kvůli odskočení si s pískem. Kromě oficiální akce, odlov keše v co nejvíce okresech holky jeli ještě paralelní challenge – počůrejme co nejvíce okresů. Docela se jim to dařilo. Dalším odloveným okresem se stal Havlíčkův Brod, kde jsme vyzvedli keš zahadny stopar. No a hned za HavlBrodem jsme se zastavili pro poslední keš na území Čech a to pro Pavovska hraz a zapomenuta tragedie u krásného rybníčka, abychom si mohli vybarvit i okres Jihlava.

Poté jsme již přejeli na území Velké Moravy a odlovili tradičku Velka Bites (SPORE 206) v okrese Žďár nad Sázavou, odkud byl docela hezký výhled na Velkou Bíteš a trošku jsme se i prošli a protáhli tak tuhnoucí nohy a rozseděné zadnice. Další zastávkou byla keš 9 krizu – 9 crosses u velice známého místa v dalším, tentokrát Jihomoravském kraji. No v současné chvíli by se mělo přejmenovat na 8 křížů, viz. přiložené fotografie. A i okres Brno-Venkov jsme tím pokořili. Bohužel aniž by si toho někdo všiml, zapomněli jsme si udělat odlov v okrese Třebíč a tak se nám o jeden okres ochudil plán. Jako další krabičkou nad původní plán jsme si odlovili keš Kaplicka sv. Kateriny Sienske, ale zase nám zapadala do těch odlovů se sakrální tématikou a navíc byla po cestě k vymazlené a mnoha favoriťáky ověnčené keše Recakova kancelar, kam nás vzal mira_d. Následně jsme se zastavili pro keš  Truck Cache a vybarvený jsme tak měli i okres a kraj Brno. V okrese Vyškov jsme si zajeli pro moc povedenou keš Pinocchio. Relativně jednoduše udělaná a přitom tak nápaditá keš. Dalším okresem a i krajem na seznamu byl Prostějov resp. Olomoucký kraj a v něm starší sestřička Pražské poštovní schránky a to Postovni schranka (Prostejov), rozhodně jsme ji nemohli jen tak minout. Je stejně hezká, jako ta v Praze. A když hned pár set metrů vedle byla T5 a mira_d byl vybaven novým teleskopickým žebříkem, tak jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít ani tu. A tak nám na kontě přibyla T5 keš Estakada. Druhou archivkou našeho výletu se stala keš „Kontaktni“ Oko. Poté již nastal čas opustit okres Prostějov a vpadnout do okresu Olomouc. Tam jsme odlovili tradiču Sedlec – Zamcisko. Cestou k ní jsme zpozorovali v ohradě jaka či podobnou velkou „krávu“ a cestou tam i zpět mu Slanecek udělala spoustu fotek. a poslední krabičkou Olomouckého kraje byl Lucicko-Belotinsky kriz, který nám pomohl vybarvit další okres a to Přerov.

V Moravskoslezském kraji resp. okrese Nový Jičín, jsme neměli v merku nic menšího, než hlavní cíl našeho výletu a to nejstarší českou keš Tex-Czech. Alej ještě předtím proběhl drive-in odlov keše Kostel sv.Kateriny a jedna zastávka na focení. Na parkovišti před Národním sadem (národní přírodní památka ŠIpka) ve Štramberku, kde se tato česká legenda ukrývá, jsme se potkali s ipsylonkou a snorchlem, kteří jeli s námi za touto legendou, ale vlastní trasou. Co napsat k naší české legendě? Schránka sama o sobě není ničím unikátním, asi všichni víme, že původně to bylo cosi pohozené v igelitce v lese. Dlouho mi vrtalo hlavou, proč zrovna tady. Ale až uvidíte Štramberk v celé své kráse, pochopíte, že to není rozhodně špatné místo a má to svoje kouzlo skoro jako Hradčany. Samozřejmě, pro keš se musí do kopce, ale nic zas tak hrozného. Poté, co jsme se asi tisíckrát vyfotili, užili si dětinské radosti z nálezu nejstarší české keše, poplácali se po ramenou, stiskli si ruce a objali se, jsme krabičku vrátili zpět a šli ke zvoničce a jeskyni Šipka, abychom ji prozkoumali, udělali si další sérii fotografií a zjistili vše potřebné k earthce AGT 26: Jeskyne Sipka / Sipka cave. To už bylo po 17h a my byly stále v ČR. Původně jsem doufal, že touto dobou budeme překračovat již druhé státní hranice. No nic naplat, byl čas se vydat dále v našem putování, ale nejdříve jsem musel koupit štramberské uši, což se mi povedlo a to dokonce ve čtyřech různých příchutích (klasické, čokoládové, mandlové a skořicové), navíc jsem k nim koupil i rum s kofolou na večer. Ipsylonka a snorchl se k nám připojili na lov do zahraničí s tím, že se pak vrátí zpět do Štramberka, kde byli ubytováni.

Další cíl cesty před námi jsem navrhl sice já, ale já ho tak úplně nepotřeboval. Navštívili jsme totiž Zlínský kraj, protože spoustě lidem (hlavně Slaneckovi, která se čas od času se smutkem v očích zmínila) chyběl. Dali jsme si tak okres Vsetín a v něm keš s vyšším terénním hodnocením Drza kes, kde jsme opět rádi využili žebřík miry_d. Tam jsme se domluvili kdo povede, kdo má navigaci a kdo data v zahraničí a vyrazili jsme. Cestou jsme obdivovali noční oblohu a uvažovali, co je to za záři v dáli. Také jsme obdivovali osvětlené sjezdovky a za chvíli se ukázalo, že ta záře de právě z jedné takové sjezdovky. CZ/SK hranici jsme překročili cca v 18:30 chvilku na to jsme parkovali a vydali se jak jinak než do kopce pro slovenský zářez a další keš se sakrální tématikou – Kaplnka Panny Marie na Gruni. Kaple byla moc hezká, udržovaná, nepoškozená a hezky nasvícená. Cestou zpět se nám i bez baterek povedlo si nezvrtnout kotníky naštěstí a tak jsme naskákali do aut a vyrazili si pro další stát, tentokrát Polsko. Asi nikoho moc nepřekvapí, že i další keš byla s duchovní tématikou. Ale než jsme se k ní dostali, chvíli to trvalo. Nezvládli jsme správně odbočit a tak jsme si projeli nový kus rychlostní silnice. Spousta kilometrů bez sjezdu. Ale nakonec jsme se na konci otočili, prozkoumali mapu a jeli zas kus zpět, abychom tentokrát správně odbočili. Zastavili jsme se u kostela pro keš Kościół św. Bartłomieja w Koniakowie. Tam jsme se rozloučili s Ipsylonkou a snorchlem a vydali se směrem do Mostů u Jablunkova, kde jsme měli domluvené naše ubytování v selském domě (http://www.selskydum.eu). Po ubytování majitelem,pro kterého asi nebyl nic problém a kterého nic moc nerozhází, kromě toho, že jsme přijeli pozdě a on tak nestihl jít do hospody, jsme měli před sebou poslední GC úkol a to odlovit si zde krabku, abychom odlovili poslední okres a to Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Jelikož nebylo kapliček a kostelů dost, měli jsme na výběr ze dvou kousků. Buď Kostel sv. Hedviky a nebo Vyhled od kaplicky. Nakonec to vyhrál kostel, protože byl blíže a po jeho odlovu se všichni vydali hledat hospodu a já s mira_d vyrazil zpět k ubytování ustájit naše unavené oře. No cesta po svých zpět byla najednou hrozně dlouhá a my dorazili za ostatními až těsně před zavíračkou, ale něco málo jsme stihly. Děvčata byla z celodeního putování, raního vstávání, lovu a očůrávání okresů tak unavena, že se vydala zpět si dát sprchu a jít spát. Já jsem zjistil, kde mají ještě otevřeno a ono to bylo kupodivu hned přes cestu. Byl to bar otevřený až do pozdních hodin a také jsme tam vydrželi do pozdních hodin. Nebýt Slanecka, která se jako jediná něžná květinka vydala s námi namísto do postele, asi bychom tam byli ještě déle, ale i na ni to dolehlo a utekla nám spát. Naší stíhací jízdu (představte si alegorický vůz jedoucí slalom), jsme zakončili až těsně před ubytováním. No prý jsme nevyšli „hned“ za ní, jak jsme si mysleli. Spát se nám zas tak moc nechtělo a tak jsem ještě otevřel rum s kofolou a dali jsme si ještě Schlaftrunk.

Marek-26

Kačer, spammer, řidič ... Rád podnikám výlety se skvělými lidmi za krabičkami a rád poté své zážitky zvěčňuji v podobě článků.Autor nevyplnil informace.

3 Comments

 1. Bublina

  Jedna vecna, kdyz mi Mara volal, byla jsem uz davno z postele, dobalovala, jinak bychom vyjeli v deset 😀

  A mimochodem, za me ubytko rozhodne nedoporucuju. Sice recenze pekne, ale perina me malem sezrala a celou noc jsem se jeste k ni snazila moc necuchat 😀

  • No, skoro v posteli 🙂
   Mě nic nekousalo, možná to bylo tím, co všechno jsem vypil 😀

  • ufemezumik

   Taky ubytko nedoporučuju….přemýšlím, jestli nedodat fotku mých zad pro představu…:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *