Rozhovor – Barrandoffská dynastie

Vítám vás u prvního rozhovoru na našich stránkách. Hned na začátek je laťka posazena hodně vysoko, vyzpovídal jsem Barrandoffskou dynastii mající ve znaku Brontosaura a která stojí za takovými legendami jako Epsilon, Styx, Měsíční šachta a další. Pojďte nahlédnout k vládcům pražské podzemní říše.

312e5649-6bbc-4d98-9522-22ece12e3fc3 05d60982-1f82-480d-88bb-6799fe17e783 5c8d2523-be10-41b7-90ff-c824979abb24

Barrandoffská dynastie – to zní, jako by se pod touto přezdívkou schovával celý rod kačerů, kolik vás skutečně je?

Původně jsme v dynastii byli s mojí bývalou přítelkyní Jarmilou. Od roku 2009 je tam moje současná přítelkyně a dnes i manželka Kačka.
Do dynastie patří i tři kluci, kteří nekešují, ale pod tímto jménem spolu běháme outdoorové závody.

Proč zrovna Barrandoffská dynastie?

S Jarmilou jsme byli instruktoři Hnutí Brontosaurus. Náš základní článek měl většinu instruktorů z Brna, a jako jediní Pražáci, kteří tou dobou bydleli na Barrandově, jsme se začali titulovat Barrandoffská dynastie.
Dnes už z nás na Barrandově nikdo nebydlí.

Další obvyklá otázka na začátek, co tě ke GC přivedlo a jaké byly začátky?

V roce 2005 jsem v Reflexu četl článek Hledači porcelánových kočiček (url) a hrozně mne ta myšlenka geocachingu nadchla. Tou dobou jsem už pár let běhal šifrovací závody a geocaching mi přišel jako dobrá alternativa, jak si něco takového zkusit i v době, kdy se žádná šifrovačka nekoná.

Prvních pár keší jsem lovil ještě bez GPSky, jen pomocí vyměření v ortofotomapě. Brzy jsem zjistil, jak je to těžkopádné, a tak jsem za levný peníz koupil eTrexa z druhé ruky. Ten jsem posléze vyměnil za eTrex H, kterýžto mi vydržel až dodnes. Přínos moderních GPSek s mapami a dalšími serepetličkami jsem nikdy přesně nepochopil 🙂

Nedávno jsem odlovil jednu z tvých legend – Styx (url). Není to ale tvá jediná legendární kanálovka, proč zrovna tento typ keší?

Praha má krásné a rozsáhlé podzemí (říká se, že je druhé nejrozsáhlejší po Moskvě), ale většina prostor je nepřístupných. Kolektory a Ochranný systém metra jsou pečlivě hlídané, sklepy a zrušené kryty jsou třeba oproti Brnu skoro všechny přestavněné na soukromé prostory…Kanály a zaklenuté potoky jsou zkrátka jedny z mála hezkých podzemních prostor, kam se dá bez problémů vlézt.

Když jsem začínal s geocachingem, chtěl jsem založit keš třeba v železničním tunelu pod Táborem, který je postavený pro dvojkolejnou trať, ale položena je tam jen jedna kolej. Teprve podrobnější pročtení pravidel mne z těchto naivních myšlenek vyléčilo 🙂

epsilon3 mesicni3MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jaké bylo zakládání a první průzkumy? Třeba Epsilon (url) je znám svou obtížností, bez pořádných broďáků si tam člověk skoro neškrtne 🙂

Dlouhá léta jsem organizoval šifrovací závod Matrix (url), což mimo jiné obnášelo každý rok najít zajímavá místa v Praze na umístění stanovišť se šiframi. Tak jsem našel spoustu míst, která se mi sice hrozně líbila, ale kdybych tam měl dovést 800 účastníků, tak si koleduji o pořádný průšvih. Proto jsem je nakonec využil pro drsnokešky, na které takové davy nechodí. Styx, Epsilon i první stage Měsíční šachty, to jsou všechno nerealizovaná stanoviště Matrixu.

A jen poznámka na okraj – Epsilon lze při nízkém stavu vody projít i v sandálích. Odzkoušeno 🙂

epsilon2 mesicni1 mesicni4

Podle keší „Acrophilia“ (url) a „Keska na rozpalene plechove strese“ (url), které byly krátce po publikaci archivovány, nebylo zakládání vždy jednoduché. Co se tam stalo?

Zpětně mohu říci jediné – byl jsem mladej&blbej a zkoušel jsem zakládat keše, které už byly na hraně pravidel, resp. i kus za hranou. Revieveři mi je logicky archivovali, protože obě keše byly na používaných stavbách a já neměl povolení od majitelů.

Za 8 let tvého působení v GC „pouze“ 331 nálezů. Zaměřuješ se i ty sám na kvalitní a drsnokešky?

Přesně tak, v tomhle jsem naprostý nekombajnér. V počátcích mého kešování jsem měl období pohodových popracovních keší, bodíky ve statistice utěšeně přibývaly a brzy to vypadalo, že oslavím první stovku (Ano, v té době si každý kačer, který dosáhl stovky, vysloužil pochvalné zamručení na fóru gc.cz 🙂 Jenže to mne brzy přestalo bavit, protože řekněme si na rovinu, městské mikrošky a pohodové popracovní jsou skoro všecky na jedno brdo. Navíc nějaké hromadné kombajnování docela žere čas, který jsem neměl a nemám ani dnes, pokud bych nechtěl celý svůj život zasvětit keškám.

Dnes si tedy kešky pečlivě vybírám, a pokud honím statistiku, tak jedině při vyplňování tabulky 9×9 nebo států s odlovenými kešemi. Jedině na cestách a výletech nepohrdnu ani málohvězdičkovou „obyčejnou“ keší, protože díky nim se mohu dostat na místa, o kterých se ani v průvodcích nepíše. Takto jsme s Kačkou třeba díky jedné kešce objevili Türkistan – zapadlou díru uprostřed kazašské stepi, kde je ale krásné mauzoleum, o němž skoro nikdo neví.

Last but not least – jako velký milovník koček prostě nemám to srdce mordovat koťátka 🙂

Která drsnokeška ti zatím nejvíce utkvěla v paměti?

Takových je více – namátkou stará legendární Operace Anthracite (url), celá série Jizerských tisícovek a zlínská kanálovka Setkání s Charonem (url). Tu poslední mám hotovou jen zčásti, takže se těším, kam mne ještě zavede.

Nedávno vyšla nová pravidla zakládání keší a jeden z bodů zakazuje umisťování do kanalizační sítě. Jak se na toto díváš ty?

Co na to říci, radost z toho nemám. Měl bych to ale uvést na pravou míru – revieweři zakazují pouze kanály, nikoliv zaklenuté potoky, což je případ všech mých třech kanálovek.  Více mi vadí povinnost zajistit si povolení od majitele, pokud nejde o zjevně opuštěný objekt, protože termín „zjevně opuštěný“ je dost nejasný. V Čechách je hodně opuštěných objektů, které jsou tak nějak na hraně – majitel ho dlouhodobě nevyužívá a nestará se o něj, avšak stále tam jsou zbytky plotu a zrezlých cedulí Vstup zakázán.

Naštěstí je tu stále jako záloha opencaching. Přijdu sice o hodně kačerů, kteří hledají kešky jen přes gc.com, nicméně nedostatek návštěvníků na svých keších opravdu neřeším, ba právě naopak. Třeba finálka Měsíčky je navštěvovaná až příliš a mám podezření, že v tom má prsty i nejmenovaná databáze souřadnic finálek.

Prvomájová keška (url), plná lásky a polibků, krásný protiklad k drsnokeškám. 
Jaký byl tady motiv a nápad k založení? Je to vzkaz kačerům, že
nejste jen parta lidí dokonale znající temné podzemí Prahy?:) 

Důvod je prozaičtější. Prvomájovka je starší keš nežli všechny naše kanálovky. V začátcích našeho geoživota jsme zakládali pár hravých kešek, jako Rybářská cache (url) a Advanced Island of Prague (url). Ty poslední dvě jsem ale už před lety nabídl k adopci, protože na nich každou chvíli mizely krabičky a zvláště po odjezdu do Německa jsem je nezvládal obnovovat.
Dokonce (smím-li to přiznat) naše úplně první keš byla naprosto pohodová popracovní tradička na Kvíteli v Českém Středohoří. Dnes už je také archivovaná a na jejím místě je jiná keš. 

d3678239-6d88-4a08-803b-a987dc0e914a 83900034-f47e-4e93-b96f-347d91c332e7

Jakou vidíš budoucnost geocachingu a co by jsi na něm změnil nebo co ti v něm chybí?

Aktuálně mne nic zvlášť nechybí, ale to je dané také tím, že jsem už dlouho nezaložil žádnou novou kešku. Až dám tu rozpracovanou ke schválení reviewerům, tak možná změním názor 🙂

Na otázku, co mi v geocachingu chybí, odpovím hodně obecně. Chybí mi konkurence. Máme tu obří geocaching.com a jinak samé trpaslíky jako opencaching, terracaching a národní systémy geocaching.hu a geocaching.su. Tudíž Groundspeak má praktický monopol na určování pravidel a ducha geocachigu. Tím nechci hájit naprostou anarchii, uznávám, že nějaká pravidla jsou potřeba. Nicméně mám obavy ze situace, kdy ta pravidla má pod palcem jeden subjekt. Nemusí jít jen o zlou vůli Groundspeaku, ale centralizovaný systém je prostě vždy náchylnější k žalobám a legislativnímu utahování šroubů, nežli decentralizovaný. Podívej se třeba na Británii – tam by 90% českých drsnokešek neprošlo kvůli místním zvrhlým „health and safety“ regulím.

Opravdu bych nechtěl mít geocaching tak svázaný pravidly, jako má třeba olympiáda.

Máš nějaký vzkaz ostatním kačerům?

Těšte se, nová hackersko-šifro-urbex-kanálová mysterka ve velkém stylu se už tvoří. V Brně, které je teď mým domovem. Neprojde-li reviewerským sítem, bude odkazovaná na mém webu antonio.cz (url).

Díky za rozhovor 🙂

Pokud by vás zajímala ještě nějaká doplňující otázka, napište ji do komentářů a já ji po zodpovězení doplním 🙂

Fotografie použity z logů u zmíněných kešek.

prazskychytrak

Autor nevyplnil informace.

5 komentářů

 1. Silent Hill Family

  Moc zajímavý rozhovor, díky za něj 🙂 Měsíční šachtu jsme před časem odlovili, je zajímavé si přečíst, jak to vidí owner a co ho k založení vedlo 😀

 2. lakeee

  Chtělo by to tlačítko „Like“ 😀 moc fajne dík.

 3. morojed

  Zajímavý rozhovor…trošku na zamyšlení. Diky.

 4. Slanecek

  Ty jo. Fakt dobrej rozhovor. Ty jo. Dik.

 5. pajamora

  Moc pěkný rozhovor 🙂
  Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *