Galerie Mostecká fauna

Leckdo by řekl, že je Mostecká hnědouhelná pánev jen měsíční krajinou bez života. Ale to se šeredně plete. Tato krajina i přes necitlivé zásahy člověka oplývá jak bohatou flórou, tak ještě bohatší faunou. O tom pojednává nejen stále se rozrůstající série FkM (Fauna kolem Mostu), ale i jednotlivá místa, kde je možno spatřit i exotičtější zvířectvo. V neděli jsem si chtěl ověřit tyto zvěsti a tak jsem si pozval věrné druhy a společnosti mi dělali Mira_d, Slanecek a Dea.

Nejdříve jsme se vydali ověřit zvěsti, že pod Mosteckým nádražím se prohání Bazilišek. Prozkoumali jsme důkladně podzemí pod nádražím a naše úsilí bylo korunováno úspěchem poté, co jsme zahnali Baziliška do výlezu s pevně uzavřeným poklopem.

Hned poté, jsme se vydali za další exotikou a to konkrétně za nedávno pozorovaným mravenečníkem, který byl pozorován na vrchu Ressl. Ještě předtím jsme se ale zastavili na prohlídku divokých kachen u blízkého jezírka, kde jsme parkovali a hned poté naše kroky zamířili do Letního kina Ressl, když už jsme se kolem něj plahočili, kde jsme se zastavili i cestou z výpravy.

Když jsme se blížili k místu, kde byl prý zpozorován mravenečník, viděli jsme na vlastní oči, jak se za vyděšeným mravenečníkem šplhá do koruny medvěd. Tedy vlastně Medved1 s pozemní podporou od Pospíků. Než Medved1 vylezl nahoru, stačili jsme dole probrat skoro vše od nesmrtelnosti chrousta až po různé druhy výstupu, udělátka, fíčurky apod. No a samozřejmě jsme ze země měli spoustu „chytrých“ rad, abychom Medveda1 podpořili v jeho snažení.
Asi každý z nás zná tu situaci, kdy po natažení ruky chybí k uchopení kešek 10-20cm a dál to prostě v aktuální situaci nejde. To se přesně povedlo Medvedovi1, ale nakonec to bravurně vyřešil a neposedného mravenečníka chytl za ocas. Spadlé víčko po menším hledání nalezeno a Medved1 mohl jít pomalu dolů a já se mohl chystat nahoru. Abychom druhou výpravu nezdržovali, tak jsme si přetáhli černou mambu a tím uvolnili Medvedovi1 jeho lano. Poté jsem se vydal nahoru a nahoře jsem ještě upravil trošku vedení lana, hlavně jsem ho dal o kus výše, aby na keš všichni pohodlně dosáhly. Poté jsem se, jak je u mě zvykem, uvelebil v koruně, uchytil se na smyce a odepnul jsem se z lana, aby se mohl Mira_d jít také podívat na zviřátko z blízka. Po krátké návštěvě se zase vydal dolů, aby ho vystřídala Slanecek. Ta se rozhodla, že ukáže Medvedovi1 a Pospíkům, jak se dá ještě jinak lézt pomocí grigri a Jumaru a předvedla svůj prosnulý styl.
Když sjela dolů, tak už byl čas, abych se já opět připnul na lano, sundal smyce, pohladil mravenečníka a jel dolů. Poté jsme ještě krátce poklábosili. Nakonec jsme se začali balit a rozloučili se s Medvedem1 a Pospíky. Jejich kroky směřovali domů a naše kroky směřovali dále po stopách mostecké zvířecí říše.

Dalším zastavením byl strom, kde se prý jako na jediném místě ukrývají Kusové na Mostecku. Věru pozoruhodná zvířátka a k jejich objevení nebylo ani nyní nezbytně nutné použít vybavení, ale jelikož jsou to vcelku čilá zvířátka, tak si Mira_d a Slanecek lano přeci jen pro jistotu natáhli. Přeci jen se jim poté v koruně lépe zkoumalo toto zvířátko. Fotodokumentaci jsme bohužel neudělali a tak použiji fotografie z mé předchozí výpravy za pozorováním tohoto zvířátka s mosteckýma bioložkama 11vladka a Vanky.

Poté nás čekal úkol nejtěžší a to ověřit výskyt Ropáků v okolí Zanikle obce Mostecka#24#Slatinice, ale bohužel se ověřit nepodařilo i když nepřímé důkazy jsme získali.Nakonec jsme se rozhodli ještě pozorovat jak si po soumraku žijí FKM#3 – Hlemyzd zahradni a kousek od něj otravoval i FKM#4 – Komar pisklavy.

Den se naklonil a slovy jedné snad lidové písně: “ Slunce za hory zmizelo v dáli, utichli ptáci, usíná háj.“ bylo jasné, že přichází čas loučení. Mira_d a Slanecek obohaceni spoustou materiálů se vydali zpět směr stověžatá Praha.

Marek-26

Kačer, spammer, řidič ... Rád podnikám výlety se skvělými lidmi za krabičkami a rád poté své zážitky zvěčňuji v podobě článků.Autor nevyplnil informace.

1 komentář

  1. miroslavrouta

    Jo, to jsem cubrnel, jak je pekne kolem Mostu, kdyz jsme tam s Rendou byli na Vyhlidkovem letu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *