Český ráj

Jednoho krásného dne jsem si udělal v práci nějaké to volno a rozhodl jsem se se svou drahou polovičkou vyrazit do Českého ráje, konkrétně kousek od zámku Hrubá skála v obci Krčkovice.

Už jsem se viděl jak trpím při pochodování pár set metrů od keší, ale jaké bylo mé překvapení, když mi byla dána absolutní volnost. V neděli pršelo a tak se šlo k nejbližší tradiční keši VB / Police. Moc povedená místní atrakce. Fotky napoví, ale ještě dodám, že „keši“ svítili zadní světla a zevnitř se ozýval dobový rozhlas.

Poté jsme vyrazili na 4km dlouhou procházku na zámek Hrubá Skála. Pršelo, byla zima a tlačil nás čas, tak jsme další kešky pro tento den nechali ležet ve svých úkrytech. Po příchodu na nádvoříčko jsem si hned vybavil, že už jsem ho někdy někde viděl … no ano, přeci v pohádce Princ Bajaja. Uvnitř v restauraci nás přijali i přes to, že jsme avizovali, že nejdeme jíst a kapala z nás voda jako z vodníků. Dali jsme si horký nápoj, pokochali se výhledem a honem zpět, přeci jen se pomalu začalo stmívat.

Druhý den jsme se probudili do uplakaného pondělí a při pozorování jsem mezi padajícími kapkami deště zahlédl patrně i sněhové vločky. Rozhodli jsme se, že si autem sjedeme na zámek Hrubá skála a odtud započneme naše putování. Odlovil jsem si tradičku Zamek Hruba Skala a Prachovna a poté jsme se vydali soutěskami do Adamova lože k rozcestníku a tam jsem si odlovil druhou tradičku Adamovo loze.

Od rozcestníku jsme se rozhodli jít po červené (Zlatá stezka Českého ráje) na hrad Valdštejn. První menší zastávka na trase bylo Arboretum Bukovina. Ne, že by nás tolik zajímali stromy, ale neskočit si pro keš Liriodendron tulipifera velikosti Large by byla přeci hloupost. Dále nás čekala nádherná cesta přírodou, spousta krásných výhledů. Obzvláště povedená je vyhlídka na kapelu.

U Hradu Valdštejn jsme si dali sváču a přemýšleli co dále. Na místě mysterka a multinka. Multinka byla dle popisu okruh kolem hradu v délce 1km. Mysterku jsem raději ani neotvíral. Rozhodl jsem, že kešky u hradu si nechám na jindy a zpět půjdeme po žluté, protože jsme se nechtěli vracet stejnou cestou. Navíc bylo po cestě i více keší 🙂 Hned první mě zaujala mysterka Krokodyl (Pohadky ze skal), která se dle popisu luštila na místě a byla krátká. Druhou mysterku Certova ruka jsem v mobilu luštit nechtěl a navíc na to nebyl čas. No ouha, keš Certova ruka jsem brutnul omylem při hledání keše Krokodyl (Pohadky ze skal). Krokodýl mi naopak dělal problémy a hledání se protáhlo. Další kešky, tentokrát opět tradičky na mě čekali u místních pramenů. Konkrétně se jednalo o keš Vzdusne lazne  a Prameny (Pohadky ze skal). Některé prameny dokonce měli čerstvé osvědčení od hygienické stanice o nezávadnosti a voda tak byla pitná. Další geocachingovou zastávkou byla trošku ponurá krabka věnovaná všem horolezcům, co při zdolávání vrcholů přišli o život. Odlov keše Horolezecký cintorín se také protáhl (nějak jsem si popletl co je nahoře a co dole + mi nějak nešlo počítat do dvanácti).

Z Mariánské vyhlídky jsme viděli náš cíl, tedy zámek Hrubá skála a na pozadí byla ikona Českého ráje – hrad Trosky. Do penzionu jsme dorazili vcelku brzy a do doby, kdy jsme měli být namasírováni zbývalo vcelku hodně času. Vyrazil jsem tedy již sám doodlovit zbylou Krčkovickou keš – lehkou multinu Krckovanka kapela / Krckovice band. Po nalezení finálky jsem koukal, že jsem kousek od úvodek další multiny Slepe udoli. Nějaký čas jsem ještě měl a tak jsem se odnavigoval na úvodky a vydal se vstříc největšímu dobrodružství posledních dní. Listing jsem stačil pročíst vcelku rychle, ale i tak se mi podařilo se při koukání na telefon párkrát přerazit. Cesta byla místy náročná, ale krásná. Nechám mluvit spíše fotky. Doporučím i pročíst listing.

Abych nezapomněl. U stage, kde člověk zjistí souřadky keše jsem měl hledat cca 2m nad tůňkou. No po pár minutách jsem zjistil, že není myšlena tůňka dole, ale ještě 1,5m nad ní. Zleva jsem na kluzkou skálu nemohl vylézt (nechtěl jsem riskovat pád do vody) a tak jsem vyndal vše z kapes, sundal batoh a vzal to zprava, což znamenalo sprch, jelikož jsem musel projít pod vodopádem. Resp. přímo středem proudu vody. Poté honem dolů, opsat souřadnice a jelikož má pravá půlka těla byla celá mokrá, rozhodl jsem se to risknout zleva. No … šlo to, ale byl jsem pro změnu celý od bláta.

Po večerní masáži a relaxu jsme se probudili do krásného úterního dne. Zabalili jsme se a vydali se na hrad Kost. Tam jsem si odlovil krabku – Kost Castle. Poslední keška mého výletu.

Doufám, že se fotky budou líbit a textu není příliš. Výlet i přes počasí byl velmi krásný a nakonec i nečekaně keškovací. Jestli budete mít někdy možnost, doporučuji Hruboskalsko navštívit. Kromě nádherné přírody je tam i dostatek keší :o)

Točil se zde Princ Bajaja, Jak dostat tatínka do polepšovny a další filmy.

Doplnění od ANNY – v okolí se natáčel film Máj.

Marek-26

Kačer, spammer, řidič ... Rád podnikám výlety se skvělými lidmi za krabičkami a rád poté své zážitky zvěčňuji v podobě článků.Autor nevyplnil informace.

8 Comments

 1. zdenys64

  Moc pěkné-nahodte termín někdy v půlce září a můžeme vyrazit na mojí chalupu cca 12 km od Hrubé Skály a okolí.Přespí tam v pohodě 10 lidí a keší je okolo mraky….

 2. jamipazu

  Pekne foto. Cesky raj jsme navstivili nekolikrat, ale vzdy jako mudlove. Je cas se tam vratit znovu,
  diky za inspiraci 🙂

 3. cicipan

  Krásny fotky 🙂 A zas alespon pri tomto pocasi tam nebylo tolik turistu a mohli jste si to lepe uzit 🙂

 4. mufa

  V Českým ráji je vždycky krásně. I když to počasí bylo tedy za trest. Moc hezký fotky a pěkný návod, tam ještě kešky žádný nemám.

 5. Teda v takovém počasí by se mi někam chtělo na výlet, kdyby jsi raději sepsal článek na prasátka 😀 ale samozřejmě sranda, článek pěkný, máte můj obdiv, že jste stejně vyšli ven a nakonec koukám, že se počasí celkem vybralo 🙂 no a já jdu vedle nahrát aspoň galerii z prasátek 😀

  • Marek-26

   Publikováno: 29.3.2014 @ 4:36 – pak už jsem odpadl 😀 Dokonce jsem ostuda a to prase nemám ani zalogované 🙁

   Hele počasí bylo hnusné jen v neděli a v pondělí ráno. Když jsme dopoledne vyráželi, tak už to až na tu zimu šlo.

 6. Slanecek

  Parada, tam je krasne. Skoda, ze vam nevyslo lip pocasi.

  • Marek-26

   Tak až na tu neděli, kdy jsme byli úplně mokrý to šlo. Počítali jsme s teplotami okolo 5°C a tak jsme se přioblékli 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *