Za nejvyšší moravskobeskydskou a nejstarší českou

Předem se moc omlouvám za případné chyby. Článek jsem psal na mobilu ve vlaku a následná editace v jistém textovém editoru není dokonalá :-))

Článek o tom, jak jsme vyrazili s askarinkou dobýt nejvyšší bod Moravskoslezských Beskyd – Lysou Horu, nejstarší žijící keš v ČR a díky tomu si vyzobli i pár puzlíku a získali první geotrophy do sbírky.

Když jsem se v 16 letech vydal pěšky na nejvyšší bod Beskyd – Lysou horu po sestupu jsem se zařekl že už tam nikdy nejdu.
Jenže jsem po čase začal sbírat kešky a tak jsem proste kešky na Lyse měl porad v merku… Když jsem tak jednou procital zprávy na netu dočetl jsem se o možnosti jak se elegantně a nenásilně dostat na Lysou… a to autobusem…

Jenže to melo několik zádrhelů:
– bus jede z Raškovic v 8:30 a my budeme v Ostravě
– kde vůbec sehnat lístky
– autobus bývá dost plný
Naštěstí bylo u článku hned i číslo kde rezervovat lístky a tak jsem hned volal. Podařilo se mi rezervovat lístky, a o tři týdny a tři poštovní zásilky později jsem mel lístky doma u sebe. Tak mne napadlo, ze když už budeme v Ostravě déle, protože místo v buse bylo jen na patek, tak ze si v sobotu zajedeme na Štramberk pro nejstarší žijící keši u nás a vyzobli si tak ještě puzlík věnovaný Trúbě, aby toho nebylo málo 🙂
Nakonec se mi to vše podařilo nějak naplánovat a my vyrazili do Ostravy ve čtvrtek odpoledne aby jsme se aspoň trosku na patek vyspali.
A tak v patek ráno nelítostný budík ukazuje 4:40 a my pomalu vstáváme aby jsme stihli bus co nám jede v 6:15 z nove Hutě. Mno byl to docela záhul ale aspoň jsme si nacvičili jaké to je chodit na 6 do práce
Autobus směrem Raškovice dojel jen s řidičem a ještě dlouho jsme byli jediní cestující, a já se bal ze raní šichťák bude nacpaný.
V Raškovicích nás bus vyhodil v 7:30 a my tak měli hodinu na jednu nedalekou kešuli GC5KM59 a snídani při čekaní na bus směr Lysá.
Kešule odlovena na první dobrou a tak se mohlo snídat a čekat na bus.
Ten dojel o něco dřív a tak jsme se po boku spolucestujících, jejichž věkový průměr jsme výrazně kazili, vydali směrem na Lysou.
Po cca pul hodince jsme dorazili nahoru. Jen jsem si ověřil kdy a kde máme čekat odjezd busu a mohlo se vyrazit.
První keš která byla v plánu byla GC4WA3R. Jenže jsem špatně vyhodnotil zadané údaje a keš jsme hledali úplně jinak, takže když jsme s askarinkou prometli už asi pate kopřivy rozhodli jsme se, že to zkusíme cestou zpět a vyrazili na další keš kousek pod vrcholkem Lyse – Beskydmountains, Lysa Hora 1328m – GCQKPX . Z logu jsem věděl, že keš není přesně na souřadnicích, ale to je tak vše… A taky že to byla pravda. Keš nikde. Tak hledáme a já už ztrácím naději, že tu keš najdeme, ale po chvíli nacházím a slastně logujeme 🙂 první úkol naši cesty splněn / sice z poloviny ale stačilo.
Jdeme si pohladit hladící bod a děláme nějaké fotky. Následně, na radu kamaráda ve zdejší hospodě koštujeme místní likéry, malinový, borůvkový a angreštový a po druhém pivu usuzuji, že jsme druhou keš hledali jinde a to dost. Po příchodu na druhé vytipované místo už keš rovnou vidíme a tak slavíme i druhy úspěch. Mise Lysá hora splněna.


Pak už následuje jen cesta do Ostravy a odpoledni relax.
V sobotu nakonec vstáváme v sedm, protože před devátou jede vlak směrem na Štramberk… Sluníčko pálí jako čert a tak když po desáté vystupujeme z vlaku, jen smutně konstatujeme, že nemáme opalovací krém. Což se při návratu ukázalo jako špatný plán neb přižehnuta ramena nebyla nic příjemného..
Vraťme se ale na začátek. Jako první jsme si dali za cíl odlovit alkeho eartku – GC40YKT a nejstarší žijící kešuli v ČR Tex-Czech – GCE50. Jenže jsme nějak špatně vyhodnotili trasu a po chvíli jsme zjistili, že jdeme jinudy. Tak kousek zpátky a nenapadá mne nic lepšího, než že to vezmeme svahem za Šipkou. Jenže po pár krocích mi svah ukazuje kdo je tady panem a já to krosim par metru po kolenou dolu. Mno nic trocha vody na omytí a jde se dál. Naštěstí na druhy pokus už nalézáme schůdnější cestu a po chvíli stojíme u jeskyně. Zde zjišťujeme informace, děláme foto a chvíli odpočíváme. Následuje cesta ke krabičce babičce. Po chvíli tápáni nalézáme a šťastně logujeme. Nakonec se ukáže, že 14 let stara krabička je v lepší kondici než ty některé kolem 🙂
Od keše ze sadu ven volíme další cestu rovnou z kopce, kterou zakončuji elegantním „saltem“ pres druhé koleno. Navíc dole zjišťuji, že nemám brýle a tak následuje další kolo nahoru. Naštěstí po chvilce nalézám, i když šťastný moc nejsem 🙂
A tak radši vyrazíme na oběd a místní pivo do Městského pivovaru. Po obědě ještě skočíme pro keš věnovanou kostelu a už se po schodech nahoru plazíme pro keš věnovanou zdejší Trúbě.
Protahujeme se skrz pásmo kopřiv aby jsme mohli odlovit kešuli. Ani se moc nedivím, že se ztrácí, když je, kde je… Ale co už. Následuje pokus o odlov zdejší multiny Jenže souřadky ukazuji druhým směrem, než potřebujeme a tak pod tíhou pálivého sluníčka necháváme multinu být a jdeme dál v našem směru na mou oblíbenou vyhlídku která má však problém. Je na kopci 🙂
Naštěstí je zde i stín a tak po odlovu nedaleké tradičky odpočíváme ve stínu. Následuje konečně klesání do kamenárky kde následuje asi půl hodinové hledání keše. Jestli jsem v pátek na Lysé nadával, tak dneska už ani nevím jak to nazvat. Kamenolomu nemá smysl ani navigaci vytahovat a hint je takový. Mno podivný. Nakonec ale s troškou štěstí nalézáme a můžeme zase razit dál. Již začínám pociťovat spálena ramena a tak sem rád za jakýkoliv stín. Mno nedaří se a my přicházíme do dalšího kamenolomu. Sbíráme odpovědi na další ertku a jdeme na poslední keš dnešního výletu. U té si opět pěkně zanadávám, protože míst kam tady dat keš je milion, ale ona je samozřejmě v tom nejhorším houští. Prostě mi to moc nedává smysl, ale co už.
Následuje přesun kolem žravé ryby do hospůdky na pivo a ledový čaj. Přesouváme se zpátky do Ostravy, kde máme v plánu jeden flash mob. Jenže flash mob se moc nekonal a bylo to jen tradiční setkání na náměstí… už máme v plánu odejít, když si všimnu ještě jedné nové keše nedaleko. Tak sbíráme poslední sily a dojdeme si pro ni. Asi nejhezčí keš dnešního dne, jak umístěním, tak provedením.
Pak už následuje přesun domu a shrnuti našeho kešovaciho víkendu.
Keší moc nebylo cca 20 kousků ale zase pěkné zajímavosti v podobě nejstarší keše a dvou puzliku do sbírky a nasbíraní zase nějakých výškových metru navíc.

jakouback

Autor nevyplnil informace.

2 Comments

  1. miroslavrouta

    Super clanek, dik!

  2. mimozakon

    like :]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *