Rozhovor – Menion Asamm

Je to už rok a půl, co jsme tu naposledy publikovali rozhovor, hrůza děs. Je tedy opravdu nejvyšší čas oprášit pavučiny, vyhnat pavoučky a nabídnout vám krásný vánoční dárek. Jako v minulém rozhovoru, i tentokrát nejde o kačera, jehož přezdívka by se blýskala na pomyslných špicích nejrůznějších statistik, a přesto Meniona řada lidí zná a kdo nezná, ten s velkou pravděpodobností používá jeho velmi povedený projekt, Android aplikaci Locus, která je doslova nabitá nejrůznějšími funkcemi pro všechny outdoorové aktivity.

slider

Ahoj Menione, obligátní otázka na začátek, co tě ke GC přivedlo a jaké byly začátky?

Ahoj, na svojí první kešku si celkem živě pamatuju. Byla to jedna milá zimní akce s bandou kamarádů ze školy. Spolužák Petr (který se mimochodem stal před dvěma lety druhým mužem stojícím za Locusem) pro nás na odpoledne připravil zábavu. Vytáhl vytištěný kus papíru s nějakými kravinkami na výpočet. Týkalo se to orientace, azimutů a podobně. Jelikož jsme v té době studovali geodézii, bylo to pro nás jako stvořené. Po hlavolamu, k našemu překvapení vytáhl malou šedivou černobílou šílenost půjčenou ve škole (matně si vzpomínám, že to musel být jeden z pravěkých Garminů), půl hodiny tam klikal s naší pomocí samozřejmě, vypočtené souřadnice a šlo se na výlet, aniž by kdokoliv věděl, o co tady sakra jde :). No a tak jsem našel tu svou první … GCWP0G … kešku. To, že bych se mohl hledání “krabiček” věnovat více, mě samozřejmě vůbec nenapadlo.

Co znamená tvá přezdívka Menion Asamm?

Každý má své milé koníčky. U mě to, “byl” spíše než “je”, koníček fantasy hry . V tomto případě šlo o idola Meniona Leaha ze ságy or Terryho Brookse, Shannarův meč a další. No a Asamm, to si nechám pro sebe :). Nicméně je to zkratka a ta se nakonec pěkně uchytila. V roce 2012 vznikla firmička zaštiťující mou aktuální práci pod stejným jménem.

Stejně jako v předchozím rozhovoru, i ty máš za 6 let působení v GC „pouze“ 479 nálezů. Je to tím, že se zaměřuješ na nějaké specifické kešky, nebo proto, že na GC se všemi povinnostmi prostě není tolik času?

Specifickými kešemi to není. Je to částečně dané mou prací, které se věnuju opravdu více než dost, vtipným omezením mé ženy na množství “denních nálezů” během výletů a nejspíše hlavně tím, že samotného mě to na dlouhé odlovy tolik netáhne. Víc bych za tím nehledal.

Která keš ti zatím nejvíce utkvěla v paměti?

Aktuálně mám v hlavě jedinou kterou můžu doporučit – jedna z keší série “Koňská stezka” – GC56AE9 . K téhle jsem se moc rád vrátil po prvním neúspěchu a je opravdu parádní! Druhá co si vybavuju a co mě naprosto dostala hlavně svým zakončením je od vavrose nedaleko mého bydliště – GC2111A , určitě si jí nenechte ujít. Jinak velmi zajímavých keší člověk najde vždycky dost. Nejzajímavější jsou určitě ty nápady, které člověk vidí poprvé. V mém případě, s tedy s relativně málo odlovy, se to naštěstí stává celkem často, takže jsem i často překvapen co vše jste schopni vymyslet :).

Jsi autorem skvělé aplikace Locus, parádního nástroje pro turistiku a geocaching, za který ti mnoho kačerů děkuje, včetně mě. Aplikace byla i oceněna nezávislými testy jako jedna z nejlepších aplikací pro outdoor navigaci. Co tě k vývoji přivedlo a jaké byly začátky?

Začátky byly zajímavé. Dalo by se říci s Windows Mobile telefonem, koupeným během studia (díky krutému mrznutí za teodolitem – rozuměj za práci) a s knihou Java za 21 dní předčítanou při cestách do školy.
S programováním jsem neměl nic společného, ale před těmi šesti lety jsem si řekl, že by to mohlo být zajímavé. Díky tomu jsem narazil na Destila (člověk stojící za Handy Geocaching, kdo pamatuje), při hledání pomoci s některými problémy. Dostal se k vývoji aplikace Locify, následně k vývojí aplikace SmartMaps pro Java telefony. Pak příšla dvouletá spolupráce s firmou PLANStudio na vývoji SmartMaps pro Android, který možná mnoho z vás používá. Souběžně s tím vznikala LocA a následně i Locus. Uff.
Bylo toho docela dost a všechny ty dílčí projekty právě vygradovaly v osamostatnění se od zadávané práce a tvorby na vlastní triko.

S jakými největšími problémy jsi se při vývoji aplikace setkal?

Vytáhnout ty největší je docela oříšek. V době kdy kralovaly Androidy 1.6 – 2.X, to byla určitě roztříštěnost celé platformy, kdy opravdu co telefon, to originál. Takže ta doba se vezla v mraku ladění a testování věcí, které prostě “musí fungovat”! Aktuálně je tu pár zajímavých problémů, ve stylu ukončené podpory alternativního obchodu AndroidPIT, omezení zápisu na kartu u Androidu 4.4 a další. Sami o sobě tyhle věci nejsou takový problém. Horší je na tom ta pracnost s vysvětlováním mnoha nespokojeným uživatelům, že mi nejde jen o zisk, že opravdu dělám, co můžu atd. Ne vždy to funguje a zabere, ale snad jsem si já i celý team za Locusem (aktuálně tři lidi), udělali už dostatečně důvěryhodné jméno.

Rozhodně udělali. A na konec, jaké jsou s touto aplikací plány do budoucna?

Locus byl od začátku trošku divočina. Psal jsem to víceméně tak, co jsem potřeboval pro svůj užitek, do čeho mě lidé tlačili, co mi jednoduše přišlo zajímavé. Možná ale pozorujete trend, kdy více, než nové funkce, se v Locusu zjednodušuje a upravuje to, co už je. A s tím trendem počítejte hlavně pro následující rok 2015. Vzhledem k tomu, jakou zodpovědnost nesu za další lidi, kteří se na Locusu podílí a podílet budou (a která tam dříve nebyla), rozhodl jsem se, že rok 2015 zkusíme co nejvíce zaměřit na příjemné používání, rychlost, stabilitu a tak dále. Mezitím samozřejmě nějaké novinky budou, to se nebojte :).

locus-pro

Malá perlička a vsuvka. Jistě si mnozí vzpomenou na tento jeden z prvních bannerů Locusu. Možná vás napadlo: „Je na něm Menion, nebo ne?“ … Odpověď, není. Ale je na něm jeho bratr na jednom cyklovýletu s Locusem po Iránu ;-).

Dále jsi autorem skvělé aplikace pro hraní wherigo her – WhereYouGo. Nedávno jsi přenechal vývoj na kačerovi s přezdívkou biylda, který se hned pustil do aktualizací. Již na tuto aplikaci nezbýval čas? A i zde, co tě k vývoji přivedlo?

Bylo to o času a i o chuti. Jakmile je člověk vlastním pánem, věci které “nemusíš”, jdou prostě trošku stranou. A tohle byla jedna z nich. Trvalo celkem dva roky, než se projektu, který byl uvolněn jako GPL, někdo ujal a jsem za to rád. Přeci jen, kus práce jsem na tom nechal a byla škoda, nechat ho ležet ladem. Co zjišťuji, biylda dělá velmi dobrou práci, takže věřím, že uživatelé budou i nadále spokojeni.
A co mě k tomu vedlo – víš že už sám ani nevím? Svedl bych to na “chuť tvořit”.

Aplikace WhereYouGo má od svého počátku ikonku se včelkou, co tě k tomuto obrázku přivedlo?

Záludná otázka na kterou též neznám odpověď. V okamžiku kdy jsem si řekl, že by nebyl špatný klient na Wherigo pro Android, jsem vytvořil tuto ikonku jako pracovní “aby tam něco bylo”. A už u toho zůstalo. Pěkná ne? 🙂

app-Dmmq.cs_81673small

Souhlasím, pěkná a jsem rád, že jsme poodhalili tajemství včelky  😀 Pojďme dál. Jak vidíš budoucnost geocachingu a jaké máš ty sám plány nebo vysněné cíle?

Osobně z pohledu uživatele, vidím geocaching do budoucna jako velmi pozitivní a trvalou záležitost, která má už pěkně silné a nevyvratitelné kořeny. Z pohledu vývojáře nicméně mám pohled trošku jinačí. Jelikož mi můj názor zatím nikdo nevyvrátil, trpím středně silnou nechutí k společenství Groundspeak, kde jejich činnost za poslední roky považuju téměř za zlodějnu. Tedy ve smyslu – nehorázné příjmy na úkor aktivních lidí a minimální zpětný projev. Jejich příjmy musí dosahovat neuvěřitelných částek, na druhou stranu jejich API pro vývojáře už tři roky stojí (tedy trpí starými neduhy a nedovoluje některé vytoužené možnosti). Jejich funční nabídka na stránkách pro uživatele (uživatelský profil) stojí snad ještě déle, nicméně design stránek se mění každý půl roku tak, aby dokázal nalákat ještě více platících lidí. Trošku jsem se rozohnil, pardón.

Tak to v pořádku, tento pohled na GS sdílím s tebou, potřebovali by nějaký, slušně řečeno impuls, jako prase drbání. Také jsem se trošku rozohnil 😎 . Poslední otázečka. Máš nějaký vzkaz pro ostatní kačery?

Jelikož rozhovor má vypovědět neco o mě a jelikož geocaching má blízko k přírodě, mám. Rád bych apeloval na všechny, aby si při svých toulkách uvědomili vzácnost a rozmanitost prostředí, kde se pohybujeme. Úžasnou možnost “libovolné” volby jakou máme (ne jen co se týče programu na geocaching, který bude kdo používat) a aby se zamysleli jestli vše z jejich aktivit je v nějakém roumném souladu (morálním i hmotném) s přírodou a tvorstvem kolem nás.

Mějte se, bando
Jirka M. aka Menion
programátor, vegan, eko-anarchista

Moudrá slova a krásně řečeno. Děkuji ti za rozhovor a za tvou výbornou práci pro geocaching komunitu. Jen tak dál! 🙂 

prazskychytrak

Autor nevyplnil informace.

8 komentářů

 1. mufa

  Asi se na ten Locus budu muset přece jen podívat, zvlášť, když je k tou takový šikovný programátor 🙂

 2. miroslavrouta

  Ačkoliv v Locusu používám jen ty úplně nejzákladnější fce, považuju ho za naprosto super aplikaci. Díky!

 3. Bublina

  Parádní rozhovor, díky.
  Od tý doby co mám android, tak jsem pořád lovila s c:geo, jako byla jsem spokojená, ale locus je zas jinej level. A nakonec díkybohu, že mě ten můj číňan tak vyšplouchnul s nefunkčmína offline mapamav c:geo a donutil mě jít do locusu a už bych neměnil. Díky i za locus. A o whereyougo ani nemluvě 🙂 taky jsem přemýšlela, proč proboha včela? 😀

 4. zdenys64

  Já jsem bohužel ve svém věku na tyhle věci pomalejší a do LOCUSU zkouším po krůčkách pronikat,ale zatím jedu v C:geo protože do jeho tajů už mě kolegové plně zasvětili.
  Stejně ale patří velký dík za tu spoustu kačerů,kterým tahle aplikace pomáhá v té Naší krásné GEOZÁVISLOSTI !!!!

 5. o_three

  jsem fakt rad, ze existuji lide, kteri investuji svou energii a cas pro radost druhych. At uz jsou to osoby pripravujici geoget, adrake, locus atd.. Diky za to. Super rozhovor, ten posledni odstavec mi uplne mluvi z duse.

 6. ufemezumik

  Pěkný rozhovor, díky! Sice mám s tím blbým iphonem zatím smůlu, ale tak třeba do budoucna. 🙂

 7. jakouback

  Super počtečníčko,
  nad tím znakem where you go – jsem taky jednou přemýšlel 🙂 🙂

  ad locus, já ho mám v mobilu pořád, párkrát jsem jej zkoušel, hlavně v zahraničí, nebo když se mi nedařilo najít keš pomocí C:gea.. ale nějak jsem se naučil pracovat s C:gem protže bylo rozšířenější mezi lidmi s kterými jsem kešoval a tak jsem na locus zanevřel…
  což nic nemění na tom že je to skvěle odvedená práce 🙂

  víc takových programátorů by to chtělo 🙂

  • CyrilMedved

   Díky za Locus.

   A není ta včelka od toho jak včelky mají ty svoje navigační tanečky, kdy sdělují ostatnímu včelstvu kam za pylem, vodou a tak? Taky si tak připadám – vrtím se s tím sem a tam… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *