Evropská nejstarší keška v Irsku „Europe´s first“ GC43

 V geocachingu se pohybuji už nějaký ten pátek, ale přesto jsou samozřejmě věci, které jsou ještě geo-starší než já. Jednou z nich je třeba i nejstarší keška evropského kontinentu Europe´s first GC43http://coord.info/GC43. Tato tak trochu Cimrmanovsky neleží přímo na „starém“ kontinentu, ale na ostrově v Irsku kdesi na břehu moře, na rozhraní Irského moře a Svatojiřského kanálu. Když jsem se loni touto dobou chystal na pár týdnů do Irska tak jsem o návštěvě tohoto místa spíše snil než uvažoval a dnes mohu říci, že i sny se občas splní a že jsem tam byl a dokonce dvakrát krátce po sobě.

eurfirst36

Krásné skalnaté pobřeží poblíž Europe´s first.

Původně jsem si říkal, že umístit první kešku na evropském kontinentě na tak zapadlé místo, jako je skalnaté pobřeží někde v pustině pod Dublinem mohl jen nekňuba a nebo zlomyslník. Po dvou návštěvách tohoto místa však musím říci, že je to místo úžasné, kouzelné, tajuplné a nádherné, vymazlené, prostě jedním slovem místo slovem must-to-visit-place. A to je vlastně i důvodem, který mne vedl k tomu, proč tento článek (po téměř roce) nakonec vznikl. Mým cílem je místo trochu představit a ty, co Irsko a tuto keš ještě nenavštívili k návštěvě nalákat.

eurfirst14

Výhled z vrcholu Bray Head

Pár informací úvodem. Keš leží na úpatí kopce Bray Head na skalnatého pobřeží mezi městečky Bray a Greystones na východním pobřeží Irska pár kilometrů pod Dublinem. Svou polohou je ideálním cílem jak pro ty turisty, přijedou prozkoumat Irsko delší dovolenou, tak pro ty kteří jej navštíví na jeden víkend. Lze lehce navštívit v jednom či dvou dnech Dublin a zajet k této geokešce. Zjistíte, že Dublin zase až taková bomba není, prostě normální město, nechci jej shazovat, ale i přes některé zajímavosti Dublinu Praha je prostě Praha. A protože do Bray se lze dostat téměř z Dublinského centra za necelou hodinku vlakem jezdícím skoro každou hodinku, tak návštěva tohoto místa z keše činí i možný cíl cesty pro „rychloakce“  typu Praha – Dublin – ke keši – Dublin – Praha během 24 hodin. Není to tak daleko, aby se i takový extrém nemohl povést.

Výlet do Dublinu a do Bray se může líbit i těm, kdo by chtěli spojit návštěvu Irska s návštěvou velkého počtu typů keší třeba v jeden den. V Dublinu jsou kromě běžných typů i Webcam cache, Virtual cache, Wherigo, v blízkosti Europe´s first je i Letterbox, Earthcache a vzhledem k významu této keše jsou zde časté i eventy, a občas i CITO, takže i z hlediska odlovu různých Challenge keší je návštěva této lokality docela výhodná.

eurfirst02

Vítejte v Bray!

Asi je načase popsat cestu jak jsem si ji užil já osobně. Má první návštěva byla v krásném slunečním počasí jak by se ani na konec listopadu nedalo čekat (Irsko má poměrně mírné zimy, zřídka kdy sněží a teploty pod minus 5 stupňů jsou jen vyjímečně), druhá návštěva v lednu byla trochu více deštivá, ale přesto opět žádná zima, jen nepříjemný vítr. Cestu doporučuji zahájit na vlakové stanici Bray (někde značená jako Bray Daly), kam se můžete dostat nejlépe vlakem z Dublinu ze stanice Tara Street. Cesta vede po pobřeží jižním směrem z Dublinu. Podél tohoto pobřeží mimo jiné vede taky docela dlouhý had tradiček, takže pokud někdo nemá rád vlak a naopak je polykačem pěších kilometrů může si zde připsat na konto i pěknou řadu powertrailových bodíků. Po vystoupení z nádraží se vydejte pomyslně uličkami jižním směrem. Projdete ospalým (aspoň poránu a mimo sezonu) městečkem na pláž a podél pláže půjdete směrem ke kopci Bray Head. Poznáte jej snadno, už z dálky na vás bude koukat silueta kříže, který stojí na vrcholu tohoto hřbetu.  Doporučuji vyrazit ráno ať máte na vše dostatek času.

eurfirst29

Kříž na vrcholu Bray Head

Svoje kroky směřujte k místní zajímavé ikonce, a tou je nejprve  Letterbox „The Old Eagle´s Nest“. Cestou se můžete zastavit na malé uzavřené pláži a odlovit Earthcache „Vesicular basalt“ (ale také si jí můžete nechat nakonec). Kousek před zmíněným Letterboxem je i ruina staré kaple, u které je nejen tradička, ale také krásný výhled na celé městečko Bray a celou dlouhou pláž. Po odlovu tradičky zmizíme na chvíli v lesíku, kde spočítáte schody abyste se dostali k finálce Letterboxu. To vás dovede na místo, kde najdete pozůstatek bývalé lanové dráhy, která na vrch Bray Head zespodu vedla, a kterou byste nejspíš také ocenili stejně jako já. Výstup po schodech nahoru a pak ke keši dokáže rozproudit krev a při výhledu dolů se můžete krásně vydýchat. Celý vrchol je protkán různými cestičkami, ale ten, kdo si stáhne do Garmina free routovatelnou mapku (např. na http://garmin.openstreetmap.nl/ ), ten se v nich vyzná bez problému. Doporučuji pokračovat směrem k vrcholu kopce, je tam pár hezkých keší, a hlavně úžasný výhled na okolní moře, pobřeží i na kopce více ve vnitrozemí. Já jsem byl velmi příjemně překvapen množstvím barev, kterými celý kopec září. Všechna ta tráva, kameny porostlé lišejníky, skály a stromy dokážou  vykouzlit úžasné barvy a to jsem zde byl na konci listopadu a pak v lednu. Co teprve na jaře nebo v létě. Nakonec na fotkách je to krásně vidět. Doporučuji tedy výstup nahoru ke kříži a pokračování po mini serii tradiček na vrcholu kopce stále jižním směrem. Budete se pohybovat vyšlapanými a docela pevnými přírodními cestami, jedna keška (nazvaná klasicky „Bray Head“) vás dovede i dovnitř ohrady, ve které jsem kdysi nalezl i mrtvého koně. Snad nebudete mít takové „štestí“ jako já, Postupně se po hřebenu kopce vydejte až ke keši „Lonely Stone“.

U jednoho z tunelů

U jednoho z tunelů

 Cesta sem by neměla činit žádné problémy, pozor však (zvlášť ve vlhkém počasí) na  kameny které docela kloužou (až nečekaně dobře, vím o čem mluvím). Po cestě budete vlevo pod sebou vidět různá zajímavá místa skalnatého pobřeží včetně občas projíždějícího vlaku. a pod sebou podél tratě procházející promenádní cestu, po které budete procházet po cestě zpět na nádraží Bray. Po odlovu tradičky „Lonely Stone“ sejděte poměrně strmou vyšlapanou cestou na již zmíněnou promenádní cestu směrem k moři. Po chodníku se vydejte vlevo severním směrem (směrem na  jednu z několika keší, na které jsem měl DNF, „Julsketten“ a dále na Europe´s first). Tady mi došly baterie ve foťáku, protože prostě ty výhledy zeshora byly tak úžasné, že jsem neodolal a cvakal a cvakal. Barevná nízká tráva pobřeží občas bičovaného nepříjemným větrem a výhledy i na v dálce se skvícímu městečku Greystones mne fakt unesli. A co teprve když jsem sestoupil k chodníku a vydal jsem se podél železniční trati s pěknými výhledy, tunely a scenérií plnou útesů zpět k Bray.

eurfirst27

Výhled od zbytků kaple na městečko Bray

Chodník, na kterém stojíte vede zpět k Bray nebo opačným směrem do městečka Graystones. V Greystones je také zastávka vlaku, takže se nabízí varianta absolvovat tento výlet ne jako kruhový, ale jako jednosměrný. Je však diskutabilní, zda to má cenu. V tom případě by se dalo vystoupit v Bray z vlaku, po odlovu  earthky „Vesicular basalt“ vyskočit k letterboxu a pak se vrátit dolů na promenádní cestu pod kaplí a dojít si po této promenádní pobřežní cestě k nejstarší evropské keši a nakonec pokračovat po cestě až do Greystones  a zde nastoupit na vlak na zpáteční cestu do Dublinu. Možné to je, přijdete o pár keší (což není tak strašné), ale hlavně se připravíte o ten krásný výhled z horní partie kopce.Takže to lze doporučit spíše jen v případě špatného počasí nebo v časové tísni. Jinak doporučuji vrátit se do Bray, mj. i proto, abyste došli k hlavnímu cíli, a sice k oné tajuplné nejstarší evropské kešce.

Zbytky kaple, v pozadí horní stanice bývalé lanovka

Zbytky kaple, v pozadí horní stanice bývalé lanovky

Takže jsem se vydal na zpáteční cestu do Bray. Cestou doporučuji se hodně kochat a občas lovit. Zvlášť dobrodružné povahy by si neměli nechat ujít dvojici T4,5 keší  (tradičku „Brunell´s Folly“ a mysterku „The Wanderrer“, kterou jste si mezitím stihli vyluštit). Obě keše mají stejnou přístupovou cestu a užijete si krásný tunel kudy dříve vedla železniční trať podél které celou dobu procházíte. Je to taková malá třešinka na dortu než se dostanete k samotné „Europe´s first“, kvůli které tu vlastně jste, že. Jedinou nepříjemností je, když se vám podaří k těmto keším dorazit v době, kdy se spustí slejvák (tak jako nám s Jančou Konvalinkou) musíte přidat jednu terénní hvězdičku. Nejde o ten déšť (ten se dá přečkat v tunelu), ale pak ten výstup od tunelu zpátky k cestě může být trochu kluzký. Nezapomeňte, že dole pod vámi jsou už jen útesy skalnatého pobřeží a mokrá voda, ten sešup dolu by mohl být opravdu výživný.

Janinka Konvalinka se raduje z nálezu Europe´s first

Janinka Konvalinka se raduje z nálezu Europe´s first

Tak adrenalin máte (jistě úspěšně ) za sebou jako my (no, Janča by mohla vyprávět, jak jsme vylezli zpět na cestu těsně před příchodem onoho deště) a pokračujeme po cestě směrem k Bray. Celou cestu obdivujeme útesy, moře i železniční trať zařezávající se do pobřežních skal. A pak to přijde, konečně jste tam! Blížíte se k  ruinám domku u cesty. Odtud už je to k „Europe´s first“ jen pár desítek metrů do kopečka nad dům. Kešku nalézt není takový problém, je to trochu protimudlovsky v kopci, takže se nezapomeňte vydýchat, otočte se čelem k moři a vychutnávejte si ten okamžik. Whauu!! Dokázali jsme to! Supeeeer! Po sestoupení zpět k cestě  si přečtěte na informační tabuli něco o historii vzniku a užívání této promenádní cesty i o místních pašerácích (o historii železnice i o různých eskapádách jste si jistě početli již po cestě). Kdo ještě k tomu sbírá Munzee, tak má jedno Munzee i v ruinách domu  a po cestě také pár dalších bodíků. A poté, co si návštěvu tohoto geo-magického místa náležitě vychutnáte pokračujte po promenádní cestě k Bray, dolovte zbylé tradičky a nezapomeňte se zastavit na pobřeží u již výše zmíněné earthcache „Vesicular basalt“. Jak už jsem někde zmínil, když jsem poprvé viděl na geomapě kde je umístěná první evrpská keška, tak jsem si pomyslel, že jen trouba mohl umístit tuto keš zde, v pustině. Doufám, že jste měli štestí na hezký výlet, který vám nepropršel a který jste si užili a že stejně jako já na jeho konci budete moci prohlásit DÍKY, velké díky za to, že owner umístil první evropskou kešku právě sem, do tohoto kouzelného místa!!

IMG_1564

Vláček na pobřeží, v pozadí Bray

eurfirst30

Slunce, vítr, moře

Návrat „do civilizace“ je už poměrně jednoduchý, k Dublinu jezdí vláček z místního nádraží 1x až 2x za hodinku, nebo můžete použít jako já jednou nějaký doubledecker a vzít  to autobusem. Obě cesty jsou hezké a stojí za to. Předtím si ale ještě projděte městečko Bray, zarelaxujte si na pláži a nakonec zamáčkněte (jako já) slzu po nástupu do vláčku a při mávání v dáli mizejícímu Bray. Good Bye, Bray!  Třeba zase někdy  na viděnou! I lovit je zde stále co. Několik keší jsem tam nechal, pár DNF a něco pro motivaci opět se esm vrátit, nakonec i od mé návštěvy zase nějaké nové kešky přibyly.  Ať tak či onak všem co se do těchto končin světa vypravíte přeji hodně krásných a pozitivních zážitků, fotografií i odlovených kešek. Irsko je zajímavá a na přírodní krásy hezká země se spoustou keší, takže výletem do Irska nemůžete nikdy šlápnout vedle.

Pobřeží

Na závěr doufám, že si pobyt v Irsku užijete, ať už na Europe´s first nebo na jiných místech (V Irsku je několik hezkých národních parků, krásných pobřežních partií, útesy i hrady ve vnitrozemí, dobré pivo, bezva whisky, spousta kešek, atd). Rozhodně věřím, že z této země  budete odjíždět jako já se zamáčknutou slzou v oku. A také vám přeji, aby to byla jediná kapka vody, která vám na tváři ulpí, protože nezapomeňte, že synonymum pro Irsko je déšť. Déšť ve všech podobách. Krátký a intenzivní stejně jako drobný ale vlezlý. Takže připomínám pro jistotu nezapomeňte na deštník, svatý Petr umí překvapit i v krásném a slunečném počasí. Takže hodně úspěchů a hezký pobyt!

stanleypaulgc

Autor nevyplnil informace.

11 komentářů

 1. stanleypaulgc

  Jo tak až pojedete, tak vám doporučím ještě dobré docela levné ubytko v Dublinu nedaleko od centra , řekl bych tak 50 metrů od místní Webcam cache 🙂 , v podstatě i nedaleko Tara station, odkud jezdí ten vlak do Bray 🙂 Dublin je fajn, v sobotu večer se dá zajít do Temple Bar Pubs, jen to pivko je tam trochu drahé. A nebo že bych na tu kešku zajel s váma i potřetí? 😀 …

 2. miroslavrouta

  Prima claneek, diky. Ale jestli se tám nekdy podivam…

 3. Parádní report a tip na víkendový výlet! Díky 🙂 Tak tohle zařazuju na To Do list, nejstarší v ČR už mám….no a nejstarší v Evropě…hmmmm 😀

  • Marek-26

   Aktuálně Praha – Dublin nejlevněji za 2166Kč v případě pobytu na 2-3 noci.

 4. ufemezumik

  Díky za parádní článek. V Irsku jsem byla ještě jako mudla a ač jsem ho projezdila křížem krážem, tady jsem nebyla, a místo včetně stařičké kešule jsou hodně lákavé. 🙂
  Tak co, geopraho, kdy tam uděláme výlet? 😀

  • Marek-26

   Až bude hezky a bude se moct spát ve stanu tam někde? 🙂 A ideálně až budou zpáteční letenky do 2000Kč 😛

   • Budeš to sledovat? 😀

    • Marek-26

     Hele teď objednávám Londýn na leden. Na přelom jaro/léto chci Baleáry, na konci července budu na táboře a v září (to tam bývá nejstabilnější počasí) bych do toho klidně šel.

     • ufemezumik

      Je to sice až za dlouho, ale to bych se ráda přidala. 🙂

 5. Slanecek

  Teda ty vis, jak nalakat! A je ti uplne jedno, ze se mi ted jet do Irska vubec nehodi… Zarazuju na bucket list a nechavam na azbuduvelka.
  Diky za hezkej clanek. 🙂

  • Marek-26

   Ona tam ještě chvíli na nás počká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *